demir ökçe

 • amerikalı yazar jack london tarafında kaleme alınan ve ilk kez 1908'de yayınan sosyalist görüşlerinin en açık biçimde sergilendiği bir romandır.

  roman özellikle faşist yapılanmanın dünyayı nasıl vahşete sürükleyeceğini ve bunun karşısındaki devrimci duruşun nasıl olması gerektiğini kurgu içerisinde muhteşem bir şekilde anlatır.

  kitabın özellikle ikinci dünya savaşı sırasındaki ırkçı ve faşist hareketlerden önce yazılmış olması yazarın geleceği nasıl da tahmin ettiğinin bir kanıtıdır.

  kitapda ayrıca bugün ezen ülkelerde görülen işçi sınıfının oligarşik düzenin içerisinde afyon sayılabilecek sınıfsal haklarla nasıl susturulabileceğini de bulunduğu tarihten görebilmiştir.

  kitap jack london'un dediği gibi uçurum insanları'ndan tröstleşmiş büyük burjuva'ya kadar ezen-ezilen ilişikilerini ele alıyor. jack london ezilen sınıflara yani onun tanımıyla uçurum insanlarına, köylü sınıfına, işçi sınıfına, küçük burjuvaziye; tröstleşmiş emperyalist burjuvazi'ye karşı birlikte mücadele çağrısı yapıyor.

  politik-kurgu sayılabilecek bu roman yazarın isabetli tahminleriyle bir kurgudan öteye geçip doğrulanmış bir kehanet olmayı hak ediyor.

... tümü ...

bizi takip edin