kpss şartı aramadan sözleşmeli personel alımı

 • hükümetin kpss şartı aramadan sözleşmeli personel alımları ile ilgili 11 aralık 2015 tarihinde hdp istanbul milletvekili levent tüzün'ün tbmm'ine suduğu ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik'e cevaplaması için sorular;

  hükümetin kpss şartı aramadan sözleşmeli personel kapsamında aldığı kişileri kamuya memur olarak atandığı, bunların sayısının 300 binlere ulaştığı haberleri basında yer almıştır.

  haberlerde devlet personel başkanlığı'nın verilerine atıfta bulunarak, sözleşmeli memurluğun kamuda kadrolaşma için atlama taşı olarak kullanıldığı iddia edilmiştir.

  akp iktidara geldiğinde sözleşmeli sayısı 157 bin iken, sözleşmeli memur sayısı 2009'da 271 bin kişiye ulaşmıştır. hükümet sözleşmeli alımına son vereceği iddiasıyla 2011 haziran seçimlerinden önce 260 bin sözleşmeliden 200 binini kadroya almış, 60 bin kişi hak kayıpları olacağından sözleşmeli çalışmaya devam etmiştir.

  ancak 2012'de sözleşmeli sayısı tekrar 135 bine çıkmış, 1 yılda 75 bin kişi sözleşmeli olarak işe alınmıştır.

  2013'te ise sözleşmeli çalışan sayısı 148 bine yükselmiş, bu kişilerin de 100 bini aynı yıl kadroya alınmış, 48 bin kişi sözleşmeli çalışmaya devam etmiştir.

  ancak bir yıl sonra yani 2014 eylül ayı itibariyle sözleşmeli çalışan sayısı 91 bin kişiye ulaşmıştır.

  belediyeler başta olmak üzere toki, yurtdışı türkler ve akrabalar topluluklar başkanlığı, tddk ve tika, kpss şartı aramadan personel istihdam eden kurumların başında geldiği iddia edilmektedir.

  2011 yılından sonra kadroya alınan sözleşmelilerin sayısının 300 bin olduğu, bunların önemli bölümünün kpss şartı aranmaksızın işe başlatıldığı iddialar arasındadır

  - devlete memur alımında torpili önlemek için 2002 yılında yürürlüğe konulan kpss şartı, kamuya sözleşmeli personel alımı sırasında zorunlu değil midir? kamuya sözleşmeli personel alımı için gerekli olan şartlar nedir?

  - 2002 yılından sonra hangi kamu kurumuna kaç sözleşmeli personel alınmış, kaçı kadroya zaman geçirilmiştir?

  - 2013 yılında sözleşmelilerin kadroya alınması öncesinde akp teşkilatlarının binlerce kişiyi belediyelerde işe başlattığı, birkaç gün çalışan bu kişilerin tamamının devlet memuru olduğu iddiaları doğru mudur?

  - kamu kurumlarında sözleşmeli olarak alınırken ya da kadroya geçirilirken bu kişilerinden kpss puan şartı aranmış mıdır? aranmış ise bunların kpss puanları nedir? aranmamış ise, kamuya ilk defa atanacaklarda aranması gereken şartların istenilmesi ayrımcılık, kamu görevini kötüye kullanmak değil midir?

  - çevre ve şehircilik bakanlığı'nın kasım 2014'de 237 kişiyi kpss şartı aramadan göreve başlatması mevzuata uygun mudur?

  1

  bizi takip edin